اخبار

کوکی‌های غیرضروری از گیت‌هاب حذف می‌شوند

شنبه, 29 آذر,1399

کوکی‌های غیرضروری از گیت‌هاب حذف می‌شوند

مایکروسافت، شرکت مالک گیت‌هاب، در بیانیه‌ای رسمی از حذف کوکی‌های غیرضروری در این پلتفرم خبر داد. به لطف تصمیم اخیر مایکروسافت، ازاین‌پس کوکی‌های غیرضروری در GitHub.com و زیردامنه‌های آن نشان داده نمی‌شوند. نت فریدمن، مدیرعامل گیت‌هاب، در بیانیه‌ی اخیر گفت: «هیچ‌کس بنرهای کوکی را نمی‌پسندد؛ اما آن‌ها در همه‌جا دیده‌ می‌شوند.»

دلیل وجود بنرهای کوکی‌ در وب‌سایت‌ها به مقررات عمومی حفاظت از داده (GDPR) ایالت متحده‌ی آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا برمی‌گردد. طبق قوانین GDPR، وب‌سایت‌های کشورهای اروپا و آمریکا باید قبل از جمع‌آوری و ذخیره‌ی اطلاعات روی سیستم کاربر بازدیدکننده، از او تأییدیه بگیرند. درواقع، چنین قوانینی این حق را به کاربران می‌دهند کوکی‌هایی را تأیید نکنند که حریم‌ خصوصی آنلاین آن‌ها را به مخاطره می‌اندازند. بدین‌ترتیب، بنرهای کوکی در وب‌سایت‌های زیادی مشاهده می‌شوند که کاربران اغلب اوقات آن‌ها را تأیید می‌کنند.

فریدمن درباره‌ی حذف کوکی از گیت‌هاب توضیح داد: «هدفمان در گیت‌هاب حفاظت از حریم خصوصی توسعه‌دهنده است و با‌توجه‌به تجربه‌ی ناخوشایند بنرهای کوکی، تصمیم گرفتیم راه‌حلی برای آن اتخاذ کنیم. پس از کمی بررسی، به این نتیجه رسیدیم که از کوکی‌های غیر‌ضروری استفاده نکنیم.»

کاربران در سرویس‌هایی مانند گیت‌هاب راحت‌تر می‌توانند کوکی‌های وب‌سایت را نادیده بگیرند؛ درحالی‌که در بیشتر وب‌سایت‌ها، به‌ویژه وب‌سایت‌های تولید محتوا و رسانه‌ای، کاربران برای ورود و بازدید سایت حتما باید کوکی‌ها را تأیید کنند. در‌مقابل، مخاطبان گیت‌هاب از افزونه‌هایی برای مسدودکردن ردیاب‌ها و کوکی‌های غیرضروری استفاده می‌کنند؛ به‌همین‌دلیل، احتمالا اطلاعات ردیابی که گیت‌هاب جمع‌آوری می‌کرده، چندان کاربردی نبوده است.

فریدمن افزود:

در گیت‌هاب فقط از کوکی‌هایی استفاده می‌کنیم که برای خدمت‌رسانی این وب‌سایت ضروری است. گیت‌هاب همیشه حریم خصوصی توسعه‌دهنده را در اولویت قرار داده و اغلب مواقع، فراتر از الزامات قانونی، مانند قوانین محافظت از حریم ‌خصوصی اتحادیه‌ی اروپا برای کاربران عمل کرده است. حریم خصوصی توسعه‌دهندگان در همکاری در گیت‌هاب نباید به‌مخاطره بیفتد.

گیت‌هاب از اولین وب‌سایت‌های بزرگی است که کوکی‌های غیرضروری را کنار می‌گذارد. شاید تصمیم‌ اخیر مایکروسافت شروعی باشد تا سایر پلتفرم‌ها چنین روندی پیش بگیرند.

Print
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

دی ان ان