اخبار

اینتل: عملکرد پردازنده‌های ما در دنیای واقعی بهتر است

شنبه, 09 شهریور,1398

اینتل: عملکرد پردازنده‌های ما در دنیای واقعی بهتر است

اینتل ادعا می‌کند که نسل نهم پردازنده‌های دسکتاپ این شرکت به جز در Cinebench، نتایج بهتری نسبت به پردازنده‌های سری ۳۰۰۰ رایزن شرکت AMD کسب کرده است.

اینتل ادعا می‌کند که نسل نهم پردازنده‌های دسکتاپ این شرکت به جز در Cinebench، نتایج بهتری نسبت به پردازنده‌های سری ۳۰۰۰ رایزن شرکت AMD کسب کرده است.

 
 

اینتل در کامپیوتکس ۲۰۱۹ اعلام کرده‌بود که برای آزمودن پردازنده‌های تولیدی خود در رقابت با دیگر محصولات رقبا، از نرم‌افزارهایی استفاده خواهد کرد که خروجی آن گویای سطوح عملکرد در دنیای واقعی باشد. حالا این شرکت اسلایدهایی را منتشر کرده که نشان می‌دهد نسل نهم پردازنده‌های‌اش در همه‌ی بنچمارک‌*ها به جز ساین‌بنچ (Cinebenche ) بهتر و سریع‌تر از پردازنده‌های Ryzen 3000  شرکت AMD است.  ساین‌بنچ یک ابزار بررسی سطح عملکرد با نرم‌افزارهای کاربردی واقعی است.

آزمون سطح عملکرد با نرم‌افزارهای بنچمارک دنیای واقعی که اینتل روی پردازنده‌هایش انجام می‌دهد، شامل پرکاربردترین اپلیکیشن‌هایی است که توسط کاربران استفاده می‌شود. هدف از این آزمون این است که بتواند به‌جای نتایج بنچمارک بدست آمده از ابزارهایی که تنها بخش خاصی از عملکرد را مورد سنجش قرار می‌دهند، اطلاعاتی را در مورد عملکرد پردازنده‌ها در مواجهه با نرم‌افزارهای واقعی به کاربران بدهد. اینتل می‌گوید با اینکه ساین‌بنچ که یک بنچمارک بسیار متداول است و توسط اینتل و AMD برای مقایسه‌ی عملکرد پردازنده‌هایشان به کار می‌رود، در بین کاربران چندان مورد استفاده قرار نگرفته‌است. این شرکت گفته‌است که تنها ۰٫۵۴ درصد از کاربران واقعاً از آن استفاده کرده یا آنرا اجرا کرده‌اند.

حالا اینتل داده‌های مربوط به نتایج  سنجش سطح عملکرد با استفاده از نرم‌افزارهای دنیای واقعی را منتشر کرده‌است. یک‌بار دیگر تأکید می‌کنیم که اینتل مدعی است برای اجرای این آزمون‌ها پرکاربردترین نرم‌افزارهایی را که کاربران از آن‌ها استفاده می‌کنند، به کار برده است. اینتل می‌گوید این نتایج بسیار بهتر و قابل اعتمادتر از نتایج نرم‌افزارهای بنچمارک مانند ساین‌بنچ است، که تنها بر بخش خاصی از عملکرد پردازنده تمرکز دارند و در نتیجه برای کامپیوترهای خانگی سطح بالا و پلتفرم‌های مربوط به ورک استیشن، مناسب‌تر است.

اینتل برای این آزمون‌ها بر بازار مصارف عام تمرکز کرده‌است . البته با توجه به اینکه در حال حاضر در بازار کامپیوترهای سطح بالا (HEDT)، شرکت AMD رقیب سرسختی برای اینتل شده‌است، زیاد تعجب آور نیست که این شرکت چنین رویکردی را در حال حاضر اتخاذ کرده باشد. تصاویر مربوط به سنجش سطح عملکرد پردازنده‌های اینتل در نرم‌افزارهای واقعی در ادامه‌ی این مقاله ارائه شده است. 

یکی از بنچمارک‌هایی که در این آزمون استفاده شده‌ Sysmark است که شامل فهرستی از پرکاربردترین نرم‌افزارها بین کاربران، یا به قول اینتل نرم‌افزارهای دنیای واقعی است. اینتل در این آزمون بهترین پردازنده‌های نسل نهم خود شامل مدل‌های Core i9 و Core i7 را با سریع‌ترین پردازنده‌ی AMD یعنی Ryzen 9 3900X مقایسه کرده‌است. پردازنده‌ی Core i9 اینتل ۸ هسته و ۱۶ ترد دارد، در حالی‌که پردازنده‌ی Ryzen 9 3900x دارای ۱۲ هسته و ۲۴ ترد است.

در Sysmark 2018، که سطح عملکرد اپلیکیشن‌ها در ویندوز دسکتاپ را می‌سنجد، Core i9-9900K  هفت درصد و Core i7-9700K سه درصد سریع‌تر از Ryzen 9 3900X شرکت AMD بودند. در بازی‌های AAA ویندوزی، Core i9 شش درصد و Core i7 دو درصد بهتر از پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای AMD بودند. بررسی سطح عملکرد پردازنده‌ها در محاسبات سنگین و فشرده (SPECrate2017_int_base 1T) نشان می‌دهد عملکرد تک هسته‌ای Core i9 به اندازه‌ی ۹ درصد و Core i7 به اندازه‌ی ۶ درصد بهتر از پردازنده‌ی رقیب است. در عملکرد تحت شبکه‌ (WebXPRT 3 – Edge)، پردازنده‌ی Core i9 سه درصد بهتر از Ryzen 9 3900x بود و Core i7 عملکردی مشابه Ryzen  داشت. نهایتاً با استفاده از بنچمارک ساین‌بنچ R20 چندرشته‌ای، نتایج نشان داد سطح عملکرد Core i9 به اندازه‌ی ۰٫۶۵ برابر و Core i7 به اندازه‌ی ۰٫۴۹ برابر عملکرد Ryzen 9 3900X است. بنابراین ساین‌بنچ، تنها ابزار بنچمارکی است که نشان می‌دهد پردازنده‌ی AMD عملکردی بهتر از پردازنده‌های i9 و i7 اینتل دارند.

در سنجش عملکرد پردازنده‌ها در بازی‌های کامپیوتری، نتایج نشان داد که پردازنده‌ی AMD تنها در بازی‌های Assassins Creed: Odyssey و Ashes of the Singularity از اینتل پیشی گرفته‌است. در حالی‌که Core i7-9700k در بسیاری از بازی‌های دیگر از رقیب خود بهتر است و در مابقی بازی‌ها عملکردی مشابه پردازنده‌ی Ryzen 9 3900X دارد (+/-۳). اما اینتل برای سنجش سطح عملکرد پردازنده‌هایش تنها به بنچمارک اکتفا نکرده‌است.

بنچمارک‌* :

بنچمارک (Benchmark) به زبانی ساده، به معنای استاندارد و یا مجموعه‌ای از استانداردها است که می‌تواند معیاری برای اندازه گیری و سنجش عملکرد یک قطعه، یک ویژگی، یک برنامه و یا یک قابلیت در حوزه‌های مختلف، قرار گیرد.

 

Print
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

دی ان ان